Czy matura z geografii jest trudna

Geografia nie należy do najtrudniejszych egzaminów maturalnych. Mimo tego, wielu uczniów rozczarowuje się wynikiem końcowym. Dlaczego tak się dzieje? Ten przedmiot wydaje się na tyle prosty, że nawet bez zbyt dużej wiedzy będziemy w stanie uzyskać zadowalającą ilość punktów. Nic bardziej mylnego. Obecnie geografia dostępna jest jedynie w wersji rozszerzonej, co wiąże się z tym, że zadania są o wiele bardziej skomplikowane i zawiłe. Wystarczy, że w jednym miejscu się pomylimy lub użyjemy złego słowa i całe zadanie zostanie uznane jako niezaliczone. Tak więc podobnie jak w przypadku innych przedmiotów, do geografii bez nauki nie ma co podchodzić. Jak w przygotowaniach sprawdzi się repetytorium maturalne geografia?

Umiejętność logicznego myślenia

Nauka geografii opiera się na kilku filarach. Najważniejszym z nich jest umiejętność czytania mapy i poruszania się po niej. Kolejny to łatwość wyszukiwania potrzebnych informacji, analiza danych oraz szybkie łączenie danych faktów ze sobą. To jednak nie wszystko. Równie istotna jest uniwersalna wiedza na temat świata, nie mówiąc o znajomości dokładnej lokalizacji państw na świecie. W przygotowaniach maturalnych zdecydowanie pomoże nam praca z atlasem i mapą. Poświęćmy codziennie parę chwil na studiowanie jednego i drugiego. Czynność tam pozwoli nam się obyć z nazwami, miejscami oraz zjawiskami geograficznymi.

Przegląd starych matur

Dużą pomocą okaże się również przejrzenie i próba rozwiązania starych arkuszy maturalnych. I nie chodzi tu tylko o próbne egzaminy, ale przede wszystkim o te, które pojawiły się na oficjalnych maturach. Takie działanie da nam ogólny pogląd na temat średniego poziomu matury z geografii. Pozwoli nam też na wynotowanie zagadnień, które najczęściej się powtarzały. Na ich podstawie określmy swoje słabe i mocne strony, a następnie wykorzystajmy tę wiedzę w naszych osobistych przygotowaniach maturalnych.