Repetytorium – podstawa przygotowań maturalnych

Geografia to jeden z chętniej wybieranych przedmiotów na egzamin maturalny. Nic w tym dziwnego, gdyż od lat ta matura zaliczana była raczej do łatwiejszych, aniżeli trudniejszych. Niech nas jednak nie zmylą opinię związane z maturą z geografii, bo wbrew pozorom nauki w tym obszarze jest sporo. Poza umiejętnością czytania map potrzebna nam będzie rozbudowana wiedza o świecie, jego zasobach, liczbie ludności czy układzie geopolitycznym. Jak poprawnie przygotować się do tego egzaminu? I dlaczego repetytorium maturalne geografia okaże się pomocne?

Wszystko w jednym miejscu

Repetytoria są dla wielu uczniów dużym utrapieniem. To obszerne, rozbudowane podręczniki, które zawierają ogrom faktów, dat i definicji w pigułce. Nic zatem dziwnego, że ilość zawartego w środku materiału, może na pierwszy rzut oka przytłoczyć odbiorcę. Jednak będąc w posiadaniu repetytorium z geografii, wcale nie musimy czytać go od deski do deski. To podręcznik, który ma służyć jako dodatkowa pomoc naukowa. To jest w przypadkach, kiedy potrzebujemy szybko znaleźć odpowiedź na jakieś pytanie lub dane z interesującego nas obszaru, wtedy sięgamy po takie repetytorium. Książki tego typu posiadają rozbudowane spisy treści, dlatego bez problemu znajdziemy to, czego akurat potrzebujemy.

Obeznanie się z podręcznikiem

Do repetytorium dobrze jest zaglądać regularnie. Dzięki temu oswoimy się z tym, co podręcznik prezentuje. Przy tym przygotowania do matury dobrze jest podzielić na kilka etapów. Niezwykle istotne jest samo nakreślenie planu (ile mają trwać sesje, jak często będziemy się uczyć) oraz ustalenie tego, co sprawia nam największy problem, a jakie obszary geografii są przez nas już w dużym stopniu przerobione. Jeśli nie chcemy szybko się zniechęcić, postawmy na różnorodność w trakcie nauki. Mogą być to indywidualne sesje przeplatane nauką z przyjaciółmi czy interaktywne quizy, które dostępne są w sieci internetowej.